İyi Öğretmen

İyi Öğretmen

Öğretmen öğrenci için rol modeldir, fakat bazı öğretmenlerin bu rol model olma vasfını yanlış yorumladıklarını düşünüyorum.

Yakın zamanda şahit olduğum bir olay  bu konu hakında öğretmenin rol model olmasi hakkında yeniden düşünmeme sebep oldu. iyi öğretmende  olması gereken özellikleri yazmama sebep oldu. Ögrenci yıl sonu sergisine gittiği zaman yaptığı resmi bulamadığını düşünür ,ama  sergi sonrası öğretmen öğrencinin velisine resmi verir. Eve resim gelince cocuk resmini tanıyamaz ve bunu ben yapmadım der. Veli öğretmene sordugu zaman öğretmen çocuğunuzun resmi bitmemişti ben sergide güzel gözükmesi icin tamamladım, bazı yerlerine müdehale ettim der. Bunu veli çocuğuna söylediği zaman çocuk artık bu resim benim degil der ,sanat dersinden öğretmeninden hatta resim yapmakdan soğur. Kendini değersiz ve beceriksiz hisseder.

Bunun tam tersi de olabiliyor  veli çocuklarının  sanat dersindeki ödevlerini  yapıp çocuğu aldatmaya teşvik ediyor. Çocuk sadece daha iyi not alabilmek için yalan  söylemeyi kandırmayı öğreniyor. Rol model olan aile babalar ve öğretmenlerin bu konuda daha ince düşünmesi gerekir.

 

İyi rol model olan  hayatımızda iz bırakan öğretmenlerimizde olmuştur . Özellikle Anaokulu ve ilkokuldaki  öğretmenler çocuğun hayatında önemli bir yer kaplar. Anne babadan sonra öğretmen gelir.

iyi  öğretmenler , bilgileri öğretmenin yanı sıra iyi rol model olan öğretmenlerdir.  Öğretmenlik mesleğinde çocuklara karşı merhametli  ve sabırlı olmak önemlidir. Çocukları seven öğretmenler mesleklerini de severler mesleğini seven öğretmenler  kendini sürekli geliştirmeye gayret gösterir, daha iyi öğretmek icin araştırma yapmayı sever.   Çocuklar Öğretmenlerinin iyi özelliklerinden etkilenirler .Hergün öğretmenleriyle girdigi kaliteli etkileşim, çocukların gelecek yıllardaki eğitim hayatı için önemlidir. Öğretmen okulu ,öğrenmeyi eğitimi çocuğa sevdirir..

 

Bu  öğretmenler öğrencilerini dinlemek onları tek tek tanımak  ister .Öğrencilerin bireysel farklılıklarına saygı duyarlar ,onların ihtiyaçlarını gözetir .Öğretmenler  çocuklarla geçirdiği süreç içinde  onların yeteneklerini fark eder, gelişimlerini takip eder.  Derslerde müdehale etmek yerine  destek  olur. Çocukların kendilerini  ifade etmesine izin verir.

İyi öğretmen  çocuklarla bağ kurarken güven ortamı oluşturur, onlarla pozitif ilişki kurar.

Duygusal dengesi vardır bu öğretmenler özel hayatlarında yaşadıkları problemleri sınıfa ya da atölyeye taşımazlar . güvene dayalı , pozitif ilişki kurarlar. ve  üretici ortam oluştururlar.

Öğretmenler çocuklar için anne ve babalardan sonra gelen en önemli rol modellerdir. Sabırlı olmak öğretmenlik mesleğinde gereklidir, bu yüzden herkes öğretmen olamaz. Öğrencileriyle iyi ilişki geliştirme becerisine sahip olan bu öğretmenler okulda çocuklara özen gösterir, nazik davranır.

Kendini Öğretmeye adamış olan öğretmen ,çocukları öğrenmeye heveslendirir ,onlari teşvik eder ve üretici bir ortam oluşturur.

Share

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurduğunuzda sizinle gün içerisinde iletişime geçeceğiz.
HEMEN GÖNDER
close-link