Terapistin Yolu: S. Işık Yazar

IŞIK YAZAR

TERAPİSTİN YOLU

Multidisipliner Sanat Psikoterapisti, Uzman Danışman Psikolog Işık Yazar, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini sırasıyla ABD’nin Chicago şehrindeki Northeastern Illinois Üniversitesi’nde (NEIU) ve Milwaukee’de yer alan Mt. Mary Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

 

Uzm. Dnş. Psk. Işık Selin Yazar Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerini sırasıyla ABD’nin Chicago şehrindeki Northeastern Illinois Üniversitesi’nde (NEIU) ve Milwaukee’de yer alan Mt. Mary Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

ABD’de bulunduğu süre içerisinde psikolog, danışman, sanat terapisti ve sanatçı olarak çalışıp ayni zamanda birçok eğitim kurumunda da öğretmenlik yapıp workshoplar yönetmiştir. Bu tecrübe zincirinin içerisine kanserle mücadele merkezlerinde yas ve çaresizlik duygu halleri içinde olan gerek hastalar gerekse aile yakınları, tıbbi teknolojiler ve prosedürlerden korkan çocuklara sanat ve oyun terapinin ağırlıklı olduğu multidisipliner yöntemlerin uygulamaları yer alır. Ayrıca Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesindeki güvenlik protokolünü takiben çoklu teşhis konulmuş olan agresif yetişkinlerle özel Eğitim Rehabilite ve İstihdam merkezlerinde bedensel ve zihinsel engellilerle sanatla terapi uygulamaları yapmıştır.

Işık S. Yazar kişiye özgü çözüm odaklı yaklaşım prensipleriyle eklektik akımları birleştirerek, yaratıcı sürecin öne çıktığı özgür ifade ve esneklikle birlikte güven dolu bir ortamın iyileştirici rolüne inanmakta ve bu prensibi savunmaktadır. Sanatın şifa verici, aydınlatıcı, yol gösterici gücüne inanan Yazar, terapide ağırlıklı olarak varoluşçu sanat psikoterapi tekniklerini temel alarak, plastik sanatlar, müzik ve tüm diğer ifadesel sanatlarla, uzak doğu felsefeleri, yönlendirilmiş imgeleme, somatik teknikler ve transpersonal akımları birleştirerek bütüncül bir bakış açısı ile yol almaktadır.

Değişik gruplarla çalışma imkanı bulan Yazar, 2009 yılında Chicago’daki CADC ”Chicago Art and Design Center” in kurucularındandır. Bu merkezde Yazar, çocuklara Oyun ve Sanat atölyeleri kurmuş ve yetişkinlerle kişisel gelişim terapötik atölyelerini sürdürmüştür.
Işık S. Yazar’ın kurucusu olduğu İstanbul’da yer alan ikinci atölyesi (2012) TYSA “Terapi Yaşam Sanat Atölyesi”, özünde bir sanatla psikoterapi merkezidir ve bünyesinde terapötik kişisel ve grup atölye seansları barındırmaktadır. TYSA aynı zamanda gerektiğinde profesyonel işbirliği ve destek sağlayan geniş bir sanatçı ve eğitimci platformudur. Bünyesinde ailelere, çocuklara, yetişkinlere, kurumlara verilen birebir veya grup atölye seansları barındırır. Terapi Yaşam Sanat Atölyesi, tüm programlarında Sanatın kendi başına iyileştirici elementlerinin öncülüğünde, katılımcıların yaşları, cinsiyetleri, sosyoekonomik durumları ve kökenleri ne olursa olsun, kimlik arayışları üzerine odaklanan çalışmalarıyla ön plandadır. Tüm seanslar bireylerin veya grupların ihtiyaçlarına göre hedeflenen doğrultuda, Uzm. Psikolog, psikoterapistleri, sanatçı ve sanat eğitmenleri eşliğinde gerçekleştirilir. 

Işık S Yazar, halen TYSA’da İngilizce ve Türkçe olarak bireysel ve grup terapilerine devam etmektedir. Aynı zamanda sanatın psikolojik ve danışmanlık hizmetlerine entegresi üzerine değişik fakültelerde ders vermektedir. Şimdilerde “Nöroestetik ve Sanatsal Yaratıcılık” hakkında araştırmalarını sürdürmektedir.

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurduğunuzda sizinle gün içerisinde iletişime geçeceğiz.
HEMEN GÖNDER
close-link